نویسنده: نیما نریمان

 

  یک دیوانگی کردم٬به خیر گذشت”

  این بخشی از نامه‌ای است که صادق هدایت پس از اولین اقدام به خودکشی برای برادرش نوشت. او در سال ۱۳۰۷ تلاش می‌کند خودش را در رودخانه‌ای در پاریس غرق کند٬قایقی از راه می‌رسد و نجاتش می‌دهد. او هرگز درباره‌ی دلایل این کارش حرفی نزد اما عده‌ای دلایل آن را مشکلات عاطفی٬دوری از وطن و… ذکر کرده‌اند. این ماجرا بعدها الهام‌بخش داستان زنده به گور” او می‌شود و می‌نویسد: همه از مرگ می‌ترسند و من از زندگی سمج خودم. چقدر هولناک است وقتی که مرگ آدم را نمی‌خواهد و پس می‌زند! نه کسی تصمیم به خودکشی نمی‌گیرد٬خودکشی با بعضی‌ها هست. در خمیره و سرشت آن‌هاست٬نمی‌توانند از دستش بگریزند” 

اما آیا آنطور که هدایت و بسیاری از مردم به مانند او باور دارند٬خودکشی همراه و همزاد برخی و در خمیره و سرشت” آنهاست؟ آیا واقعا از آن گریزی نیست؟ به‌طور خلاصه پاسخ این سوالات مشخصا خیر است. 
هیچ شواهد علمی که نشان دهد خودکشی در خمیره و سرشت کسی است” وجود ندارد و هر کسی که دچار چنین وضعیتی شده هم می‌تواند از این افکار نجات یابد.    
 اگرچه طبق برخی آمارها از هر ۱۰۰ هزار نفر تنها ۱۲ نفر دچار چنین افکاری می‌شوند اما آگاهی از برخی دلایل بروز خودکشی٬علایم هشدارآمیز آن و نکاتی درباره‌ی نحوه‌ی مواجهه با فردی که دچار چنین افکاری شده وظیفه‌ای همگانی است. 

ادامه مطلب

توماس پیکتی: قبلا اخطار داده بودم

پیدای ناپیدا: نگاهی به ارزش اقتصادی مغفول مانده فعالیت جوانان داوطلب پیدای ناپیدا

خشونت علیه کودکان در بلایا

  ,کسی ,خودکشی ,چنین ,دلایل ,دچار ,دچار چنین ,در خمیره ,به خودکشی ,خمیره و ,و سرشت

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
گومیز مسافر درباره شرکت گوهرخاک منومنوسه هستی دانلود | دانلود فیلم و سریال با لینک مستقیم مرکز تخصصی زیبایی و آرایشی بانوان در تهران دکتر صمدیان متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات تمپفا قهرمان زندگی خودت باش نقاشی کشیدن