حامد صدیقی

معاون امور جوانان هلال‌احمر استان یزد

شاید برای شما هم سؤال پیش بیاید چرا جمعیت هلال‌احمر باید در حوزه‌های مختلف ورود کند و بحث حمایت از کودکان (تعریف جهانی کودک به افراد زیر سال اطلاق می‌شود) در شرایط اضطراری چه ارتباطی به هلال‌احمر دارد. جواب این سؤال بیشتر از یک کلمه خواهد بود ولی با اندکی تأمل در وظایف و مأموریت‌های هلال‌احمر خواهیم دید شاید یکی از مهم‌ترین دستگاه‌ها در حوزه حمایت کودکان در حوادث و بلایا جمعیت هلال‌احمر است.

وقتی شرایط اضطراری پیش می‌آید کودکان در مقایسه با بزرگ‌سالان ضعیف‌تر، کوچک‌تر و وابسته‌تر هستند و به همین دلیل نسبت به دیگر گروه‌ها کمتر می‌توانند از کمک برخوردار باشد و هم‌چنین امکان جدا شدن از خانواده و به دنبال آن مباحث خشونت علیه کودکان، کار آنان و . به دنبال خواهد داشت.

امدادگران در زمان زله و سیل و دیگر بلایای طبیعی می‌توانند با عملکرد مناسب و صحیح کودکان را نجات داده و در صورت جدا ماندن کودک از خانواده خود، با ثبت مشخصات هویتی و یا محل شناسایی وی به بازپیوند کودک به خانواده و یا اقوامش کمک کنند. درصورتی‌که امدادگران نتوانند در هنگام انتقال کودکان نجات‌یافته به محل درمانی مشخصات وی یا محل نجات وی را به‌درستی ثبت کنند چه‌بسا کودک مدت‌زمان زیادی نتواند به خانواده یا اقوام خود دسترسی پیدا کند. در نظر گرفتن منافع عالیه کودکان در برنامه‌ریزی‌ها در امدادرسانی و کمپ‌های امدادی اولویت اصلی هلال‌احمر بایستی باشد.

از سوی دیگر، گروه‌های حمایت‌های روانی هلال‌احمر متشکل از جوانان داوطلب با حضور در محل حادثه و برپایی فضاهای دوستدار کودک می‌توانند با ارائه بازی‌های استاندارد و مناسب، کودکان حادثه‌دیده را از شوک بعد از حادثه دور کرده و آن‌ها را به‌آرامی به زندگی طبیعی بازگردانند که این بازگرداندن نشاط و شور به کودکان می‌تواند خانواده کودکان را نیز تسکین داده و ازنظر روحی آرامش بخشد.

جمعیت هلال‌احمر قبل از رخداد حوادث بایستی اقداماتی در خصوص حمایت از کودکان در بحران‌ها صورت دهد. تنظیم قوانین و دستورالعمل درزمینهٔ نحوه عملکرد کارکنان و امدادگران و رفتار آنان با کودکان اولین مهم در این زمینه خواهد بود. این اقدامات می‌تواند سازمان‌های جوانان، امدادگران، داوطلبان و حوزه درمان و توان‌بخشی را شامل شود.

دومین اقدام هلال‌احمر آموزش داوطلبان، امدادگران و کارکنان خواهد بود که نقش بسیار مهمی در حمایت از کودکان در شرایط اضطراری ایفا خواهد کرد. تفاهم سازمان جوانان هلال‌احمر و یونیسف و کارگاه‌های آموزشی سازمان جوانان هلال‌احمر در سراسر کشور برای گروه‌های سحر (سامانه حمایت‌های روانی) ازجمله فعالیت‌های خوبی است که تاکنون انجام‌شده است.

سومین اقدام هلال‌احمر در حمایت از کودکان تدوین و تولید محتوا در این زمینه خواهد بود. تدوین و مستندسازی تجربیات هلال‌احمر، بومی‌سازی قوانین بین‌المللی، استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای ازجمله فعالیت‌ها درزمینهٔ تولید محتوا می‌تواند باشد.

تقویت تاب‌آوری کودکان در پیش و هنگام حوادث توسط سازمان جوانان هلال‌احمر، از طریق آموزش به کودکان و مربیان، تولید محتوا در این خصوص، افزایش روحیه مشارکت‌جویی کودکان و . نیز ازجمله موارد مهمی است که هلال‌احمر درزمینهٔ حمایت از کودکان تاکنون انجام داده و تقویت آن سودمند خواهد بود.

اگرچه جمعیت هلال‌احمر تاکنون نیز با رعایت اصول بی‌طرفی و حفظ کرامت انسان‌ها، در این زمینه فعالیت‌های خوبی صورت داده، اما تدوین راهبرد، ت و قوانین و آموزش به کلیه جوانان، داوطلبان، امدادگران، کارکنان و سازمان‌های تابعه خود، برکات زیادی به دنبال خواهد داشت.

 

توماس پیکتی: قبلا اخطار داده بودم

پیدای ناپیدا: نگاهی به ارزش اقتصادی مغفول مانده فعالیت جوانان داوطلب پیدای ناپیدا

خشونت علیه کودکان در بلایا

کودکان ,هلال‌احمر ,حمایت ,جمعیت ,کودک ,جوانان ,کودکان در ,از کودکان ,حمایت از ,جمعیت هلال‌احمر ,خواهد بود ,سازمان جوانان هلال‌احمر

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
وبلاگ شخصی درسا کلانتری طراحی اسلاید پاورپوینت خرید پستی و اینترنتی محصولات با کیفیت قوای عمومی بخاطر شهیدان گناه نمیکنم v & jk وبلاگ الهه دارانی گنهرانی ویروهاستینگ آسمان 80 ایران خلاصه کتاب راهنمایی و مشاوره تحصیلی و شغلی شفیع آبادی